Излет историјске и новинарске секције

У петак, 1.12.2017. године чланови новинарске и историјске секције заједно са наставницама Снежаном Кезовић, Катарином Милиновић и директором Мирославом Давидовићем посетили град Шабац и Сремску Митровицу (Сирмијум). Свима је овај излет био незаборававан, а за вас који нисте ишли, или нисте били у прилици, са стручног аспекта нешто о Шапцу рећи ће нам кустоси "Музеја Срема" и "Народног музеја у Шапцу"....

Народни музеј у Шапцу

Изволите:

Породица Обреновић је допринале да Шабац постане главна варош и прва варош тог времена зато што је за 16 година, колико је Јеврем боравио у Шапцу, Шабац је процветао у сваком погледу, значи, културном, социолошком и економском. Прве школе су основане и страшно су водили рачуна о образовању и ширили су образовање и писменост и то је   утицај Европе на Јеврема и његове љубави ка Европи.

Посећеност музеју је велика у време екскурзија, најчешћи посетиоци су нам управо школска деца.Долазе нам с' пролећа,јесени кад крену на екскурзије. Имамо велику посећеност на Ноћ музеја, па увек направимо неку занимљиву изложбу. Током лета, наравно, пауза и кад имамо неку посебно значајну изложбу тада нам долазе школе са територије града.

Музеј Мишарске битке се налази на Мишару и има сталну поставку и може да се види . врло често нам школе на Мишар, некад чешће долазе на Мишар него што долазе овде. Проста оје Мишарска битка "познатија" и некако завређује да је не заборавимо.

Музеј Срема

​Изволите:

Дошли сте у централну зграду Музеја Срема. Ивде се налази стална историјска поставка, након тога обићи ћете Археолошки центар Музеја Срема, уствари почетни део поставке музејске, везане за прошлост Сремске Митровице и некадашњег града Сирмијума. Тренутно у увој згради можете погледати поставку од Угарског периода 1180. године, па све до краја Другог светског рата. С' тим да у једној просторији имамо малу тематску изложбу везану за обележавање 100годишњице од почетка Првог светског рата где је представљена битка на Легету која се одржала, овде, у близини Сремске Митровице у непосредној близини нашег града на самој обали реке Саве. А на сталној поставци историјског, значи, у том периоду од 1180. године, па до Другог светског рата су представљени предмети из збирке који се налазе овде у Централној згради. То су збирке историје и збирке уметности и етнологије и предмети који су везани за сам град Сремску Митровицу и шире подручје Срема.

10819751