Пројекат Ацес

ACES - Academy of Cenral European Schools

ОШ "Дуле Караклајић" учествовала је на конкурсу коjи расписује ACES заједно са ОШ "Страшо Пинџур" из Неготина, Македонија.  Заједнички пројекат под називом "Мале акције - велике промене" нашао се међу победничким конкурсима.Списак свих награђених пројеката! На овој веб страници можете пронаћи више података..

Дијалог и сарадња младих људи у Централној Европи

ACES покреће и финансира међународне школске пројекте. Пратећи део је стварање мреже школа кроз коју се шире знања, спроводи обострано учење и уводе иновације. Учествује 14 партнерских држава:Хрватска, Б и Х, Црна Гора, Србија, Македонија, Бугарска, Румунија, Словенија, Словачка, Чешка република, Молдавија, Аустрија, Мађарска, Албанија, и покрајина Косово.Пројекте подржавају и Министарства образовања партнерских држава.

Тема овогодишњег конкурса је била волонтерствоBuilding bridges in societes – volunteer in your communities“ . ОШ „Дуле Караклајић“ учествовала је заједно са основном школом „Страшо Пинџур“ из Неготина, Македонија. Пројекат „Small actions make big changes“ је један од 132 награђена и добиће прилику да се реализује у наредним месецима.

Циљ пројекта је да се подстиче волонтерски рад тј. добровољни рад који је вишеструко користан и за појединца и за заједницу. У времену транзиције и брзих промена код ученика треба подизати свест да волонтирање не значи само рад без новчане надокнаде или давање већ обострани процес у коме се другој страни помаже.Та размена искуства и осећања јача позитивна осећања, развија код сваког ученика осећај за одговорност према себи, другима и широј заједници. Кроз рад Волонтерских клубова у обе школе ученици ће, уз координацију својих наставника, покушати да остваре овај циљ. У томе ће имати подршку волонтера који ће им пренети своја искуства.

Ученици  школе  „Дуле Караклајић“ ће у оквиру својих пројектних активности  обележавати планинарске стазе заједно са члановима ПД „Вис“ а укључиће и ученике ометене у развоју. Активности ће обухватати радионице за припрему знакова, еколошких порука, постављање истих као и уношење стаза у планинарске мапе. Волонтерски клубови су замишљени као ваннаставне активности али је крајњи циљ да се волонтерски рад уведе и у редовну наставу кроз предмете Грађанско образовање или Свет око нас.

Током реализације пројекта Волонтерски клуб ће радити са Ђачким парламентом, бити у сталном контакту са локалном заједницом преко медија и Савета родитеља. Све активности везане за пројекат биће редовно ажуриране на школском сајту. Активности у оквиру пројекта биће координисане са школским тимовима за инклузију и превенцију насиља.

Распоред активности , корисни линкови и све информације везане за пројекат могу се наћи на школском сајту у менију ACES.

Интеркултурална размена подразумева посете школама партнерима и активно учешће што већег броја ученика, родитеља, наставника,локалне заједнице. Стога је неопходно у септембру припремити се за предстојеће активности. Заинтересовани ученици нека се пријаве својим разредним старешинама или наставници Катарини Милиновић. Посета македонских ученика и колега биће у октобру стога је потребно обезбедити смештај ученицима. Узвратна посета у Македонију биће у новембру.

Свака иницијатива, предлог идеја и сугестије су добро дошле. Молимо вас да се укључите у овај пројекат и омогућите себи и другима неке нова искуства и сазнања.

Катарина Милиновић, координатор пројекта