Дан примирја у Првом светском рату – 11. новембар

Дан примирја у првом светском рату

Дан Примирјa у Првом светском рату обележава се сваке године 11. новембра у знак сећања на примирје потписано између савезника и Немачке, које је означило уједно прекид непријатељстава и крај рата. Овај датум проглашен је као национални празник у многим савезничким земљама, у знак сећања на страдале  током рата. Примирје између савезника и Немачке потписано је у железничком вагону у Компијену, Француска.  Прекид непријатељстава званично је ступио на снагу 11. новембра 1918 — једанестог часа, једанестог дана, једанестог месеца.

После Другог светског рата, назив празника је промењен као Дан сећања у земљама британског Комонвелта и као Дан ветерана у САД. Дан примирја је остао званични празник у Француској и Белгији. Зараћене стране у Првом светском рату мобилисале су око 70 милиона војника, а према неким проценама страдало је приближно 20 милиона људи.

Дан примирја у Првом светском рату, 11. новембар, обележава се као државни празник у Републици Србији. Народна скупштина Републике Србије крајем 2011. године усвојила је измене Закона о државним и другим празницима којим је предвиђено да се Дан примирја посебно обележава и да обавезно буде нерадан дан. Дан примирја се свечано обележавао у Краљевини СХС и Краљевини Југославији од 1919. до Другог светског рата.

Наталијина рамонда – Наталијина рамонда (Ramonda nathalie), биљка која расте како у Србији, углавном на истоку, тако и на планини Ниџе, чији је највиши врх Кајмакчалан. Њена симболикаје вишеструка, и због станишта и због имена- цвет назван по краљици Наталији Обреновић, познат је и као цвет феникс – чак и када се потпуно осуши, ако се залије, Наталијина рамонда може оживети, као што је, из пепела Првог светског рата, васкрсла српска држава.
Албанска споменица – Медаља за спомен на повлачење српске војске које је претходило победи у Првом светском рату.

(Извор: сајт Учионица историје)

 https://ucionicaistorije.wordpress.com/